Archiv novinek
Myšlenka dne
Emoce, která nevede k přemýšlení,
nebo činu, ale je zaměřená do sebe,
je složkou šílenství
(John Sterling)
Bůh po nikom nevyžaduje více,
než kolik mu dal schopností
(Korán)
Pokud se opravdu nadaný člověk začne
vážně zabývat tím, jak působí
na své okolí, je na místě zauvažovat
nad tím, jestli to, čím disponuje,
je skutečně nadání..
(R.H.)
Vzdělání má k lidské duši stejný vztah,
jaký má socha ke kusu mramoru
(Joseph Addison)
Abychom byli schopni něco udělat,
musíme nejdřív nečím být
(J.W.von Goethe)
Jako sílí tělo prací,
sílí mysl obtížemi
(Seneca)
Co se dá popsat, to se může také stát.
Co se stát nemůže, to se popsat nedá.
(Wittgenstein)
Hlupák se pachtí kvůli něčemu,
co se stane i bez něho
(T.Murner)
Člověk je nejméně sám sebou,
když hovoří v první osobě
(O.Wilde)
Jazyk mi leze z úst a hlava se mi točí.
Nemohu snést ten pohled,
pohled vlastních očí
a stísňující neodbytný pocit viny
- já nejsem já.
A nejsem ani nikdo jiný.
(J.H.Krchovský)
Musíš psát pravdu, i kdybys měl nasrat pana faráře
(A.Lustig)
K čemu všechny upřímnosti
Slova ostrá jak břitva
Vždyť co je v nás
Stejně prokáže až pitva
(Vl.Redl – dedikováno autorovi webu)
Zajímavost
WWW.HOSCHL.CZ
stránky, na které chodím stále častěji
Nepamatuji se za posledních několik let, že by mě některá žena takhle zaujala.Je neuvěřitelná !!
www.milenaholcova.cz
O tom, proč bychom měli věnovat naši státní píseň Norům, o paradoxech státního znaku, o pravdě na naší presidentské standartě,o kvalitách kýčovitého kupletu, které je naší hymnou.. o tom všem moc hezky a otevřeně píše Prof. Vladimír Franc na stránkách Reflexu (č.1, 2010, str. 70)
"Láska k moudrosti" jako psychosa? Aneb bylo Platonovo proslulé podobenství o jeskyni poruchou filosofovy duševní rovnováhy? Martin Škabraha napsal velmi zajímavou a těžkou stať na tohle téma. (Čtrnáctideník A2, č.17, str. 18)
Být pánem akustické kytary musí být krásné.A ještě mít tolik vkusu a citu...
Moje tipy
Přibyl nový text v Zápisníku -
" Energeticky činné bytosti, šamani a ti druzí"
(24.3.2010)
"S Čínou nelze vyjednávat", tak se jmenuje obsáhlý rozhovor s francouzskou tibetoložkou Katiou Buffetrilleovou. O důsledcích čínské represe, o historii potlačeného národa, i o tom, že o současné situaci v Tibetu víme hodně málo./Respekt č. 11, str. 36-39/
Na Slovensku se objevil psavec.A ne ledajaký. Čtu jeho román, čtu jeho blog. Bůh mu žehnej...
http://www.baricak.blog.sme.sk/
Zdá se to neuvěřitelné, ale Tommy Emmanuel, o kterém řekl E.Clapton, že takový kytarista se narodi jednou za sto let, bude podle všeho hrát 14. srpna v Telči na tamnějších Prázdninách.
Velmi povedený je esej o neprávem zapomenutém filozofovi Josefu Šafaříkovi od Pavla Kosatíka na stránkách Respektu ( č.9, str.64-65).Stejně výživné jsou i texty o účasti klišé v naší literatuře a kultuře vůbec ( kulturní čtrnáctideník A 2 č.4 )
Tíha mateřštiny. Tak se jmenuje výborný text Jana Sterna na stránkách týdeníku A2, č.26.Taky mu vyšla nová knížka ( Mystika západu). Už ji mám a čtu. Je moc dobrá.
"Národ a jiné bludy, aneb jen destina Čechů má kořeny na území dnešního Česka." Nic jako Národ, podle genetických analýz DNA neexistuje.
Tuhle překvapující informaci a mnoho dalšího o našem skutečném původu najdete ve skvělém článku J.X.Doležala na stránkách Reflexu č.2, str. 28-35.
"Bojovat proti padlému režimu je zpozdilé...Po dvaceti letech nehybnosti ožily demokratické ideály, společnost je nadšeně vítala.Jenže jsme postupně poznali, že nejsme schopni svobodu hned těmi ideály naplnit. Dostavila se frustrace, různá podezření, závisti. To se pak lidé vůči ideálům uzavřou, všímají si víc toho, co mají doma a jak žijí. A tak sice máme demokratické instituce, ale ještě ne demokratické zvyky a mentalitu..". Tyto a mnohé další bolavé myšlenky najdete v rozhovoru Respektu s historikem Jiřím Sukem ( Respekt č.5, str.40-43)
"Vím jak vás ovládnout", tak se jmenuje velmi zajímavý článek v Respektu. O "ještěrech" v nás a o způsobech, jak si je ochočit. A tím nás ovládnout. Poučné a trochu děsivé čtení. (Respekt č.36, str. 42-47)
Kdy a jak vlastně začala tzv. globalizace? Zajímavou odpověď nabízí text " Propojený pravěký svět " (Respekt č.40, str.58-60). Vše nasvědčuje tomu, že první stopy tohoto procesu leží až 30 století před naším letopočtem.
" Reklamní agenti to nezachrání". Tak se jmenuje úžasný rozhovor A.Plavcové s prof. Kamilem Wichterlem. O jeho geniálním otci, o tom, že když Edison vynalezl žárovku byla tato už 25 let patentovaná, o tom, že matematika je ve skutečnosti nesmyslná, a o mnohém dalším. Vyjimečný chlap. Viz příloha LN č. 47, str.6-13.
Můj syn Matyáš dal dohromady s mým největším přítelem Jirkou Bílým jeho zbrusu nové stránky. Tak tam občas nahlédněte. Nová deska je na světě, například...