Archiv novinek
Myšlenka dne
Loneliness is the poverty of self, solitude is the richness of self.
(M.Sarton)
Vědci by neměli mít s realitou nic společného.
Měli by sestavovat modely, které budou nejlépe
odpovídat jejich pozorování
(Niels Bohr)
Kdo chce, hledá způsob.
Kdo nechce, hledá důvod.
(Fr.Vláčil)
Základ není to, o co se můžeme opřít,
ale to, co s námi otřásá.
(V.Bělohradský)
Nejjednodušší definice rozumu :
umění přátelsky se setkat
s pohledem zvnějšku.
(V.Bělohradský)
Štěstí je samo o sobě absurdní,
protože když je máte,
nedokážete je vnímat, a když je vnímáte,
nemůžete je mít
(Michael Foley)
Na začátku mého uvěznění bylo nejkrutější to,
že mě napadaly myšlenky svobodného člověka.
Ale trvalo to jen několik málo měsíců.
Potom jsem měl už jenom myšlenky vězně
(Albert Camus)
Vytvořili jsme „kulturu nároků“ a jsme připraveni za ně bojovat.
Z těch které se nesplnily, protože byly nerealistické, máme deprese.
(Benjamin Kuras)
Musí to mít těžké…
Ti, pro které je autorita pravdou,
a ne pravda autoritou.
(G.Massey)
Literární dílo se rodí ze srdcervoucí samoty
a očekává, že stejná samota ho přijme
(Ernesto Sábato)
Užitek spočívá v tom, co tu je.
A smysl v tom, co tu není
(Lao-c‘)
Zajímavost
WWW.HOSCHL.CZ
stránky, na které chodím stále častěji
www.tichyfotograf.cz
www.kresadlo.cz
Dvě stránky, které mě neustále baví a naplňují optimismem !!!
Čestnost jako deviace, aneb jak systémová korupce vytlačuje slušné lidi na okraj. Ti inteligentní,a nedej bože ještě morálně dobře nastavení, prostě vypadávají ze hry, což je známá teze o degeneraci elit, kteréžto jsme nyní svědky (kvalitní rozhovor se sociologem P.Fričem najdete na stránkách Literárních novin,ročník XXI,č.36)
"Proč jsou dnešní dívky nesnesitelné?".
Tak se jmenuje půvabný a provokativní text Jana Sterna v Britských listech. Doporučuji. Apropo právě mu vychází nová knížka " Psychoanalýza všednosti ". Jak ho tak znám, máme se na co těšit !
http://www.blisty.cz/art/52196.html
"Láska k moudrosti" jako psychosa? Aneb bylo Platonovo proslulé podobenství o jeskyni poruchou filosofovy duševní rovnováhy? Martin Škabraha napsal velmi zajímavou a těžkou stať na tohle téma. (Čtrnáctideník A2, č.17, str. 18)
V pasti individualismu - to je název velmi kvalitního textu z pera Jana Kellera ( Salon 13. 5.2010)
Hrál na Prázdninách v Telči. Zkuste ho příště neminout.
Moje tipy
!! NÁVŠTĚVNÍ KNIHA BYLA DOČASNĚ UZAVŘENA !!
(pro případné vzkazy volte e-mailovou adresu:
radovan.havel@seznam.cz)
Přibyl nový text v Zápisníku:
....O Temné, titulcích a morálním zvířeti..
(13.10.2011)
"Fetiš rychlosti" s podotázkou - Tančí lidstvo tanec svatého Víta? to je název nového eseje Jana Sterna na stránkách "A2" č.16/2011.V textu se dozvíte, že ona podotázka není bohužel položena s až tak velkou nadsázkou. Psychologické testy a výzkumy hovoří o reálné vazbě současné zmatečné rychlosti světa s evidentně psychotickými reakcemi zdánlivě " normálních " jedinců. Temné čtení, ale moc doporučuji !
O současné hudbě, o "chcípáckém filmu", o stále existujícím normalizačním myšlení " husákových dětí ", o jeho filmech a kapele, i o mnohém dalším, je velmi osvěžující rozhovor s Petrem Markem Jen víc takových lidí... (Respekt č.31, str. 46-51)
Povídání s Erwinem Hellerem o zrychlování světa, o umění odpočinku, o tom jak sami sebe vykořisťujeme a že nicnedělání je zatraceně těžká práce,najdete v Respektu č. 26/27 na str.48-53.
Doporučuji k přečtení čtrnáctideník A2 č.10. Najdete v něm tentokrát vynikající text z pera Jana Sterna s názvem Pocit stísněnosti v posteli. Nevídané souvislosti předkládá tento mistr psychoanalýzy i slova.
Jan Keller se rozepsal v Salonu o naší mafiánské společnosti. Trochu při tom tuhne krev v žilách. (Salon 19.5.2011)
Právě vychází nová knížka Vlasty Redla s názvem My tři a já. Je to pozoruhodné čtení !! Více na www.redl.cz (viz fotogalerie)
Velmi zajímavý je rozhovor s biologem Gottfriedem Schatzem o svobodné vůli, DNA a bohu náhody( Respekt č.18, str.46-51)
"Jak být Nohavicou, aneb cesta lidového pěvce do 21.století" Ještě jsem nečetl tak chytrý rozbor jednoho velkého mýtu.Autorem je Petr Třešňák. ( Respekt č.40, str. 56)
Tíha mateřštiny. Tak se jmenuje výborný text Jana Sterna na stránkách týdeníku A2, č.26.Taky mu vyšla nová knížka ( Mystika západu). Už ji mám a čtu. Je moc dobrá.
Respekt č.41 se vydařil! Rozhovor s filozofem Konradem Liessmannem, potažmo povídání s "fotografem mrtvých" Joelem-Peterem Witkinem o odvaze, smrti a hledání krásy, a taky text o Vargasu Llosovi, čerstvém nositeli Nobelovy ceny za literaturu.
"Bojovat proti padlému režimu je zpozdilé...Po dvaceti letech nehybnosti ožily demokratické ideály, společnost je nadšeně vítala.Jenže jsme postupně poznali, že nejsme schopni svobodu hned těmi ideály naplnit. Dostavila se frustrace, různá podezření, závisti. To se pak lidé vůči ideálům uzavřou, všímají si víc toho, co mají doma a jak žijí. A tak sice máme demokratické instituce, ale ještě ne demokratické zvyky a mentalitu..". Tyto a mnohé další bolavé myšlenky najdete v rozhovoru Respektu s historikem Jiřím Sukem ( Respekt č.5, str.40-43)
"Vím jak vás ovládnout", tak se jmenuje velmi zajímavý článek v Respektu. O "ještěrech" v nás a o způsobech, jak si je ochočit. A tím nás ovládnout. Poučné a trochu děsivé čtení. (Respekt č.36, str. 42-47)
Kdy a jak vlastně začala tzv. globalizace? Zajímavou odpověď nabízí text " Propojený pravěký svět " (Respekt č.40, str.58-60). Vše nasvědčuje tomu, že první stopy tohoto procesu leží až 30 století před naším letopočtem.
" Reklamní agenti to nezachrání". Tak se jmenuje úžasný rozhovor A.Plavcové s prof. Kamilem Wichterlem. O jeho geniálním otci, o tom, že když Edison vynalezl žárovku byla tato už 25 let patentovaná, o tom, že matematika je ve skutečnosti nesmyslná, a o mnohém dalším. Vyjimečný chlap. Viz příloha LN č. 47, str.6-13.
Říkal mi kdysi jeden věhlasný místní muzikant : " Stejně jednou skončíš u Gabriela ! ". Stalo se. A já ho poslouchám když je mi dobře, i když třeba není.