Archiv novinek
Myšlenka dne
Nemoc je stav, kdy nám nechutná ani to,
co nám lékař přímo zakázal.
(L.N.Andrejev)
"Bůh existuje!" Tuhle větu vždy používám
jako začátek snahy úlevně se v někom
takovém alespoň na chvíli projít.
(R.H.)
Kdo chce druhým činit dobře, musí tak činit v drobných detailech.
Obecné dobro je výmluva darebáků, pokrytců a lichotníků.
(William Blake)
Abychom si dokázali řádně vážit nebe,
je dobré strávit čtvrthodinku v pekle.
(William T. Carleton)
Lidé, kteří se ve světě neztratí, jsou lidé,
kteří zvednou hlavu a rozhlédnou se po tom,
co chtějí.
A když to nenajdou, vytvoří to.
(G.B.Shaw)
Pesimista je člověk, který postaven před dvě zla, vybere si obě.
(Elbert Hubbard)
Kristus? Anarchista který měl úspěch.
Toť vše.
(F.Nietzsche)
Člověk je tvor nesmyslný. Nedokázal by vytvořit ani roztoče, ale bohy vyrábí po tuctech.
(Michel de Montaigne )
Jestliže tvoje štěstí závisí na tom,
co dělá někdo druhý, pak máš,
myslím, problém!
(Richard Bach)
Podzim je čas odletu ptáků. I když se jich dají do pohybu naráz miliony, až na husí hejna to není vůbec vidět. Většina z nich totiž odlétá jednotlivě a hlavně v noci. Jednoho dne jsou prostě pryč.
A tak je to v životě se spoustou důležitých věcí.
(R.H.)
Filozofie je určitá rétorika, určitý literární žánr, jehož cílem je probudit v člověku nedůvěru k vlastnímu všednímu dni.
(Václav Bělohradský)
Pokud jde o budoucnost, je myslím nejpozoruhodnější představa,
že naši dobu budou jednou nazývat „ staré dobré časy “
(Steinbeck)
Pokud chce někdo žít trvale ve střední Evropě, musí být pořád tak trochu přiožralý..
(Bohumil Hrabal)
Zajímavost
Obsazení Wall Street mě zaujalo, ale z tohohle protestu jsem měl husí kůži !
Výňatek z opery G. Verdiho Nabucco - sbor zotročených Židů odvlečených po prohrané válce do Babylonu asi 590 před našim letopočtem. Opera se hrála v Římě letos při příležitosti 150. výročí moderní Itálie za přítomnosti
Berlusconiho a starosty Říma, který v rámci projevu před zahájením opery kritizoval škrty rozpočtu na kulturu. Už před začátkem opery byl dlouhý potlesk. Italové milují Verdiho a jeho opery a většinou znají opery nazpaměť a slavné árie zpívají často spolu. Opera roběhla normálně až k uvedenému sboru jehož první slova v překladu jsou : " Oh má země, tak krásná a ztracená.. " V hledišti bylo zvláštní napětí, které cítil dirigent i účinkující. Když skončil sbor otroků, byl obrovský aplaus. Dirigent slyšel výkřiky: " Opakovat !" A rozruch neustával. V Itálii není zvykem opakovat části v průběhu opery, ale nakonec, když se rozruch utišil, obrátil se dirigent na
Berlusconiho a řekl: " Jsem Ital. Cestuji po celém světě a teď se stydím za to,co se děje v mé zemi a proto ( směrem k obecenstvu ) přijímám Vaši prosbu o opakování ! Nejen pro vlastenecký obsah, ale při dirigování slov " Oh má krásná ztracená země " myslím na to, že když budeme takto pokračovat, zničíme kulturu, která tvoří historický základ Itálie. V tom případě bude naše země opravdu ztracena ."
Potom řekl: " Já, Motti jsem mlčel po léta. Nyní bych chtěl dát této písni skutečný význam. Jsme doma v Římě, v divadle se skvělým sborem a nádherným doprovodným orchestrem. Navrhuji Vám, abyste se připojili, a budeme zpívat všichni spolu. " Potom zahájil opakování písně sboru, obrátil se k publiku a dirigoval jejich zpěv. Lidé byli vidět jen tmavě, protože osvětlené bylo jen jeviště, ale jak publikum, tak všichni na jevišti, zpívali ve stoje. Když sbor skončil, bylo vidět, jak si ženy zpívající ve sboru utíraly slzy.
http://www.youtube.com/embed/G_gmtO6JnRs
www.tichyfotograf.cz
www.kresadlo.cz
Dvě stránky, které mě neustále baví a naplňují optimismem !!!
Čestnost jako deviace, aneb jak systémová korupce vytlačuje slušné lidi na okraj. Ti inteligentní,a nedej bože ještě morálně dobře nastavení, prostě vypadávají ze hry, což je známá teze o degeneraci elit, kteréžto jsme nyní svědky (kvalitní rozhovor se sociologem P.Fričem najdete na stránkách Literárních novin,ročník XXI,č.36)
"Proč jsou dnešní dívky nesnesitelné?".
Tak se jmenuje půvabný a provokativní text Jana Sterna v Britských listech. Doporučuji. Apropo právě mu vychází nová knížka " Psychoanalýza všednosti ". Jak ho tak znám, máme se na co těšit !
http://www.blisty.cz/art/52196.html
"Láska k moudrosti" jako psychosa? Aneb bylo Platonovo proslulé podobenství o jeskyni poruchou filosofovy duševní rovnováhy? Martin Škabraha napsal velmi zajímavou a těžkou stať na tohle téma. (Čtrnáctideník A2, č.17, str. 18)
V pasti individualismu - to je název velmi kvalitního textu z pera Jana Kellera ( Salon 13. 5.2010)
Tak takového chlapíka tady roky máme ? No nic. Já to vím a zbytek je na vás.
Moje tipy
NÁVŠTĚVNÍ KNIHA BYLA DOČASNĚ UZAVŘENA !!
(pro případné vzkazy volte e-mailovou adresu:
radovan.havel@seznam.cz)
Přibyl nový text v Zápisníku:
....O Temné, titulcích a morálním zvířeti..
(13.10.2011)
Čtvrt století jsem žil v komunismu. Dlouho mi chyběl trefný název doby, ve které se nacházím teď. Už ho asi mám:
http://www.blisty.cz/art/60743.html
Ryzí, mrazivé a pro mnohé asi velmi nepříjemné odpovědi dává v rozhovoru s Respektem Martin C.Putna. Je osvěžující, když někdo říká věci zcela bez obalu. (Respekt č.31, str. 54-59)
Povídání s Erwinem Hellerem o zrychlování světa, o umění odpočinku, o tom jak sami sebe vykořisťujeme a že nicnedělání je zatraceně těžká práce,najdete v Respektu č. 26/27 na str.48-53.
Doporučuji k přečtení čtrnáctideník A2 č.10. Najdete v něm tentokrát vynikající text z pera Jana Sterna s názvem Pocit stísněnosti v posteli. Nevídané souvislosti předkládá tento mistr psychoanalýzy i slova.
Jan Keller se rozepsal v Salonu o naší mafiánské společnosti. Trochu při tom tuhne krev v žilách. (Salon 19.5.2011)
Právě vychází nová knížka Vlasty Redla s názvem My tři a já. Je to pozoruhodné čtení !! Více na www.redl.cz (viz fotogalerie)
Velmi zajímavý je rozhovor s biologem Gottfriedem Schatzem o svobodné vůli, DNA a bohu náhody( Respekt č.18, str.46-51)
"Jak být Nohavicou, aneb cesta lidového pěvce do 21.století" Ještě jsem nečetl tak chytrý rozbor jednoho velkého mýtu.Autorem je Petr Třešňák. ( Respekt č.40, str. 56)
Tíha mateřštiny. Tak se jmenuje výborný text Jana Sterna na stránkách týdeníku A2, č.26.Taky mu vyšla nová knížka ( Mystika západu). Už ji mám a čtu. Je moc dobrá.
Respekt č.41 se vydařil! Rozhovor s filozofem Konradem Liessmannem, potažmo povídání s "fotografem mrtvých" Joelem-Peterem Witkinem o odvaze, smrti a hledání krásy, a taky text o Vargasu Llosovi, čerstvém nositeli Nobelovy ceny za literaturu.
"Bojovat proti padlému režimu je zpozdilé...Po dvaceti letech nehybnosti ožily demokratické ideály, společnost je nadšeně vítala.Jenže jsme postupně poznali, že nejsme schopni svobodu hned těmi ideály naplnit. Dostavila se frustrace, různá podezření, závisti. To se pak lidé vůči ideálům uzavřou, všímají si víc toho, co mají doma a jak žijí. A tak sice máme demokratické instituce, ale ještě ne demokratické zvyky a mentalitu..". Tyto a mnohé další bolavé myšlenky najdete v rozhovoru Respektu s historikem Jiřím Sukem ( Respekt č.5, str.40-43)
"Vím jak vás ovládnout", tak se jmenuje velmi zajímavý článek v Respektu. O "ještěrech" v nás a o způsobech, jak si je ochočit. A tím nás ovládnout. Poučné a trochu děsivé čtení. (Respekt č.36, str. 42-47)
Kdy a jak vlastně začala tzv. globalizace? Zajímavou odpověď nabízí text " Propojený pravěký svět " (Respekt č.40, str.58-60). Vše nasvědčuje tomu, že první stopy tohoto procesu leží až 30 století před naším letopočtem.
" Reklamní agenti to nezachrání". Tak se jmenuje úžasný rozhovor A.Plavcové s prof. Kamilem Wichterlem. O jeho geniálním otci, o tom, že když Edison vynalezl žárovku byla tato už 25 let patentovaná, o tom, že matematika je ve skutečnosti nesmyslná, a o mnohém dalším. Vyjimečný chlap. Viz příloha LN č. 47, str.6-13.
Říkal mi kdysi jeden věhlasný místní muzikant : " Stejně jednou skončíš u Gabriela ! ". Stalo se. A já ho poslouchám když je mi dobře, i když třeba není.