Něco o lásce
Pro tenhle článek jsem si vypůjčil název písničky, kterou mám moc rád ( a kterou se podle mě podaří napsat asi jen jednou za život)."..Převrhněte stůl, opusťte dům, fíkusy rozdejte sousedům, nechte vanu vanou, ať si přeteče...", se tam píše a zpívá. Autor i já jsme to zažili na vlastní kůži.A vy asi taky. Nebo vás to čeká. Taková ta láska, co všechno zboří a všechno zapálí a všechno vyšine.
Následující řádky jsou o ní a jejich autor nechá čistě na čtenáři, jestli je bude brát až zas tak vážně.
"Jsi největší frajer, doslova lítáš a cítíš se jako bys vylezl na Mount Everest,máš pocit, že všechno je fajn a že všechno zvládáš a zvládneš.Nafoukne ti to ego a cítíš, že prožíváš něco neuvěřitelného. Válíš se v blahu. Ale rychle to odezní".To jsou slova, kterými před nedávnem v jednom periodiku popsal účinky kokainu jeden z jeho uživatelů.Kokain je tvrdá droga, podle nového výzkumu prestižního lékařského časopisu Lancet je druhou nejnávykovější látkou vůbec. Nebezpečná věc.Z lékařského hlediska se kokain s mozkem skutečně vůbec nemazlí. V centrálním nervovém systému zablokuje protein, který transportuje dopamin ( látku spojenou s příjemnými pocity). Ten se ocitne v pasti mezibuněčného prostoru, odkud zmateně bombarduje neurony kolem. Výsledkem jsou patologické signály nadměrné libosti.Pořádný chemický binec v laboratoři jménem mozek.Nic víc.Tolik úvodem. A jen zdánlivě od věci.
Pokud se náhodou začtete do posledních biologických, antropologických a endokrinologických studií na dané téma, zjistíte, že když je člověk zamilovaný a popisuje svůj stav většinou těmi nejvzletnějšími a poetickými pojmy, ve skutečnosti je ve hře fenyletylamin. A dopamin a serotonin. Ve vysoké koncentraci v mezibuněčném prostoru. Nepřipomíná vám to něco??
Pak jsou tu feromony v potu.Ty vyhodnocuje čich ( jedna z nejstarších struktur našeho mozku).Ten starý ( ale stále funkční), kdesi ve sklepení hlavy uložený počítač vyhodnocuje vstupní čichová data, přidává soubory viděného a porovnává je s databází ( otec, bratr, známí, kamarádi, hodný manžel přítelkyně, bývalí partneři atd.).Zkrátka to co vyhodnocuje srovnává v paměti s tím, co už zná.Principem je vygenerovat soubor, který by nejlépe odpovídal potenciálnímu kvalitnímu zploditeli případného potomka. Tady udělám malou odbočku - podle četných studií totiž právě proces přípravy rozmnožování a přenosu genetického materiálu na potomky hraje v celé věci první housle. Tento moment je kupodivu prvořadý i u lidí, kteří v šedé kůře mozkové ( 12.patro mozku) o potomky momentálně z různých důvodů nestojí a přece se zamilují.Netuší, že v podkorových centrech (1.-3. patro) se bez ohledu na jejich vědomé názory podvědomě vše připravuje k množení. V této souvislosti vřele doporučuju knížku Matta Ridleye - Červená královna, sexualita a vývoj lidské přirozenosti ( Portál, 2007).
Nu a když mozek přijme vstupní data ( nového objektu v zorném a čichovém poli) a rozhodne se po příslušném počítačovém porovnání, že jde o věci pozitivní (a tedy k případnému rozmnožování vhodné), vyšle pokyny nadledvinám.Ty vypustí do krevního řečiště látky, které způsobí že se potíme, zčervenáme a zrychlí se nám srdeční akce.Právě jsme se zamilovali!! Podle endokrinologů je první fáze zamilovanosti chemicky nejvíce blízká gamblingu - závislosti na automatech.Anthony Walsh( světově uznávaný vědec) dokázal, že zamilovanost vyvolává chemicky stejně podloženou euforii jako požití drogy. Dalším důležitým chemickým hráčem jsou endorfiny, kortizol a oxytocin.Ty zařídí to, že se cítíme šťastni a spokojeni a stejně jako u drogy potřebujeme další a další dávku ( taky proto chceme být s partnerem co nejvíc).Zkrátka vědci dokázali, že zamilovaní zažívají v mírnější podobě podobné pocity ( a také se tak chovají) jako po sjetí kokainem. Moudrá matka příroda celou tuhle "operaci" vymyslela proto, abychom předávali svoje geny dál.A v té první fázi pracuje s chemicky řízenou "slepotou", abychom si náhodou nepovšimli, že se chceme rozplozovat třeba s úplným blbcem ( znáte ty vystřízlivělé věty typu - kam jsem to,proboha, dala oči???).Fáze chemicky organizované slepoty je někdy také nazývaná fází fascinace ("..v průběhu milenecké lásky jsou oba partneři bezmocní a bezbranní, vydáni napospas interferenci chemicky řízených emocí.Ryzí chaos, jehož jediným cílem je pohlavní styk.." viz Srdce zmámené láskou - Dr.Plzák, nakl.Motto,2002).
Stejně jako u drog ale netrvá období radosti a fascinace věčně, spíš poměrně krátce. Většina vědeckých odhadů se pohybuje mezi 3 měsíci až jedním rokem. Pak se začne v laboratoři situace uklidňovat, ubývá chemikálií a výroba "molekulárních dobrot" pomalu klesá, posléze končí.A následuje tzv. "dojezd".Každý narkoman vám řekne, jak převelice je to nepříjemné.
Už víme, proč nám v přítomnosti vyvoleného(né) buší srdce. Můžou za to molekuly střílené z nadledvin. A to je asi důvod, proč právě do tohoto svalu lidé po staletí lásku mylně "umísťují".Je paradox, že právě myokard v reakcích organismu při zamilovanosti nehraje žádnou roli.Vše se děje v mozku, ale ten je zavřen v lebce a tak nějak výrazně pumpovat nemůže.
Takže když někdo blaženě hýká do světa, že je zamilovaný a patlá smsky, ve kterých se to hemží skřeky typu " nemůžu bez tebe žít... umírám bez tebe...toužím po tobě... miluju tě" vlastně jen hlasitě oznamuje začátek časově omezené nadprodukce příslušných chemikálií (vlastních drog) v laboratoři uvnitř lební dutiny.
A je to většinou JÍZDA!!
Ale to kokain taky.