Čtyři dohody
Už je to nějaký ten pátek, ale náhoda tomu chtěla a potkal jsem na rozhlasové chodbě (Vinohradská 12) Jardu Duška.Chystal si nedělní Dobré jitro na ČRo2 Praha a já to pondělní.A nadšeně tehdy vyprávěl o Toltécích.Nic jsem o nich nevěděl, měl jsem málo času a v rychlosti ( taky vzhledem k Duškově pověsti velkého mystifikátora a provokatéra) tu informaci zařadil do svého mozkového archivu někam mezi "Cimrmany" a srandovní Kroniku zapomenutého národa Krhútů.
A po čase v jednom antikvariátu vidím knížku s názvem Čtyři dohody s podtitulem Kniha moudrosti starých Toltéků od Dona Miguela Ruize. Stála 30 korun a já měl namířeno k vodě.
U hostivařské nádrže jsem se do toho dal s předpřipravenými smacími svaly a četl a četl.Na smích ale vůbec nedošlo. Neseděl mi už další podtitul - praktický průvodce osobní svobodou - a už vůbec mi, k očekávané jundě, neseděly další a další stránky téhle útlé knížky.
Nabudu vás zatěžovat ani historií Toltéků, ani osobou pana Ruize. Zmíním jenom ty Čtyři dohody, o kterých to všechno je. Myslím totiž, že je dobré se občas sám se sebou na něčem dohodnout a že je ještě lepší, když nějakou dobrou dohodu už někdo dávno před vámi vymyslel. Zvlášť, když vás ta soukromá smlouva sama se sebou postrkuje dál na křivolakou a přetežkou stezičku vedoucí k větší svobodě.
Čtyři dohody ( ve zkrácené podobě) zní:
1.Nehřešte slovem
Snažte se říkat jen to, co si myslíte. Vyhýbejte se užívání slova proti sobě, nebo k pomlouvání druhých. Slovo je totiž mocné ( jsou i tací, kteří si myslí, že bylo na počátku všeho).Slovo není jen zvuk, nebo psaný symbol. Je to moc, kterou máme k vyjadřování a komunikaci. K přemýšlení a tudíž i k vytváření situací v našem životě. Slovo dokáže ublížit. Nehřešit slovem je správné využívání naší energie. Slovo může nést i negativní energii.A ta se dříve nebo později vrátí k tomu, kdo ji slovem vypustil.
2.Neberte si nic osobně
Uvědomte si, že nikdo nic nedělá ani neříká kvůli vám.Dělá to kvůli sobě ! Co druzí dělají a říkají je projevem jejich vlastní mentální situace. Názory, které vyjadřují, nejsou ničím jiným, než obrazy v jejich ( nikoliv vaší) mysli.Když budete více imunní proti názorům a činům druhých, nestanete se obětí často zbytečného trápení.
3.Nevytvářejte si žádné domněnky
Máme sklon vytvářet si o všem domněnky.I o tom, o čem nic nevíme. I o tom, o čem víme velmi málo.Problém s vytvářením domněnek je v tom, že nakonec věříme, že jsou pravdivé. Vytvoříme si domněnku, vezmeme ji osobně a skončí to často tím, že z ničeho se stane drama. Rozlišujme informaci od domněnky. Domněnka nemůže být podkladem pro vznik názoru.
4.Dělejte všechno tak, jak nejlépe dovedete
Měli bychom se snažit dělat všechno nejlépe jak dovedeme.Ne více a ne méně!Tak jak to jde.Budeme-li se snažit příliš, ztratíme často mnoho energie a výsledek nebude nakonec tak dobrý, jak mohl být.Když budeme dělat méně, než jak nejlépe dovedeme, budeme frustrovaní, budeme se obviňovat a litovat.Když nebudeme dělat vše nejlépe jak dovedeme, budeme si v konečném důsledku ubližovat.Být činorodý znamená naplňovat život. Nečinnost je způsob, jímž život popíráme. Je tu příběh o Forrest Gumpovi. Neměl žádné velké nápady, ale začal jednat. A byl šťastný, protože všechno dělal jak nejlépe mohl.Pokud děláme vždy vše, jak nejlépe dovedeme, můžeme se stát mistry proměny..
Zdroj:Čtyři dohody,Miguel Ruiz, nakl. Pragma 2001,
z anglického originálu The Four Agreements přeložil Viktor Faktor